
VisdomsNettets Åndsvidenskabelige Ordbog
Åndsvidenskaben bruger en terminologi, der indeholder ord og begreber, som ikke findes i det almindelige danske sprog. I VisdomsNettets ordbog kan du finde en forklaring på de fleste af Åndsvidenskabens begreber og udtryk.
Hvis du scroller ned i bunden af skærmen, kan du vælge mellem alle bog-staver i alfabetet. Klik på det ønskede bogstav. Derefter kan du bladre ved at klikke pÅ siderne 1, 2, 3 ... osv.
Det opslåede ord
Menneskeofring
Betydning
(Egyptologi). En dag hvor kong Khufu (Cheops) kedede sig, bad han om at blive underholdt enten af en historiefortæller eller af en magiker. En meget berømt magiker ved navn Djedi blev bragt til paladset, for man sagde, at han var i stand til ”at sætte et hoved tilbage på kroppen af en halshugget”. Faraoen gav ordre til, at en fange skulle hentes fra fængslet. Tanken var, at Djedi skulle halshugge ham og demonstrere sin magi. ”Nej – ikke et menneske, mægtige herre. Det er forbudt at handle sådan mod Guds hellige børn”, var svaret. Episoden viser egypternes respekt for menneskeliv. Menneskers liv måtte ikke ofres – heller ikke for at underholde en farao. På trods af at de religiøse tekster omtaler udryddelse af Egyptens fjender, som blev associeret med den onde gud Seth, var det altid kun dyr, der blev ofret på altrene. Menneskeofre er aldrig forekommet i Egypten. Henrettelse af forbrydere og drab i krig hørte til en anden kategori, men det var strengt forbudt at skade et andet menneske, og menneskeofring var helt udelukket. Det bekræftes af Herodot, som pointerer, at rygter om egyptiske menneskeofringer er forkerte. Han siger: ”Der er for øvrigt endnu mange andre ting, som hellenerne fortæller uden at have undersøgt sagen omhyggeligt. De fortæller f.eks. det tåbelige sagn om Herakles (Herkules), hvor de siger, at egypterne engang, da han var kommet til Egypten, omringede ham og førte ham i højtideligt optog ud for at ofre ham til Zeus. Iflg. sagnet holdt han sig rolig i lang tid, men da de stod ved alteret og ville til at ofre ham, satte han sig til modværge og dræbte dem alle sammen. Jeg synes nu, at hellenerne, når de fortæller denne historie, demonstrerer total uvidenhed om egypternes natur og skikke. For når det ikke engang er tilladt at ofre kvæg – bortset fra svin, tyre og tyrekalve, og kun under forudsætning af, at er rene – samt gæs, hvordan skulle de så kunne finde på at ofre mennesker?” |