ÅBENBARING AF DET SKJULTE MYSTERIUM
Tale ved VÆDDER-fuldmånehøjtiden
af Jim Bourne
(Oversættelse Ebba Larsen)
Fra "The Beacon", London 1994: Udgiver: Lucis Press www.lucistrust.org
Direkte link til The Beacon magazine: www.lucistrust.org/beacon/samplerequest.shtml
Ikonet øverst i artiklen: Statuette fra Royal Copenhagen.
Du kan frit downloade "Åbenbaring af det skjulte mysterium" af Jim Bourne. For at kunne læse filen, skal du have programmet Acrobat Reader, som du kan hente på www.adobe.dk - det er gratis. Materialet downloades ved at klikke på pdf-filen i ruden til højre.
Vi har brug for din støtte
VisdomsNettet er en fond, der ikke ejes af nogen, og alle arbejder gratis. Arbejdet opretholdes alene af donationer, og alle bidrag er altid velkomne. Dit bidrag kan indsættes på… Danske Bank - Reg. 1551 - girokonto nr. 16-973-335 - SWIFT-BIC: DABADKKK - IBAN: DK11 3000 0016 9733 35
På forhånd tak!
Læs mere om VisdomsNettets formål her: http://www.visdomsnettet.dk/i-4/
ÅBENBARING AF DET SKJULTE MYSTERIUM
Vi højtideligholder påsken ved fuldmånen i Vædderens tegn. Det er ved påskehøjtiden, at det åndelige Hierarki, som Kristus (?) leder og vejleder, giver sig til kende og fremhæver naturen af Guds kærlighed.

Vi har tre store højtider, der tilsammen danner et højdepunkt i den årlige cyklus (?). Den første er påskehøjtiden ved fuldmånen i Vædderens tegn, som vi højtideligholder i dag. Den anden er Wesak-højtiden, der finder sted en måned senere ved fuldmånen i Tyrens tegn, og den tredje er højtiden for Den Gode Vilje - en højtid, der også kendes som Verdensinvokationsdagen, og som højtideligholdes ved fuldmånen i Tvillingernes tegn.
Det nøgleord vi i år skal anvende i perioden er: “Må gruppen blive rede til at åbenbare det skjulte mysterium”. Øjeblikkeligt dukker der nogle bestemte spørgsmål op, som f.eks.: Hvilken gruppe er det, der vil give os denne åbenbaring? Og hvad er det “skjulte mysterium”, der vil blive åbenbaret?
Den tibetanske mester (?) sagde helt klart, at den gruppe, der nævnes, er ikke den gruppe, der fik instruktioner af ham i efterkrigsårene. Han fortsatte med at sige: “Instruktionerne er tilsigtet en gruppe, som vil blive dannet senere, og som vil forberede vejen, og hvori nogle af de mere fremskredne aspiranter kan medvirke, hvis de vandrer ydmygt med deres Gud”. Derfor er der i dag stor mulighed for aspiranter og disciple til at deltage i dette gruppearbejde, såfremt de er forberedt til det.
|