VIDENSKABERNES INTEGRERING
Af Brian Arrowsmith Fra The Beacon
Udgiver af The Beacon: Lucis Press www.lucistrust.org Direkte link til The Beacon magazine: www.lucistrust.org/beacon/samplerequest.shtml
(Oversættelse Ebba Larsen)
Du kan frit downloade "VIDENSKABERNES INTEGRERING" af Brian Arrowsmith. For at kunne læse filen, skal du have programmet Acrobat Reader, som du kan hente på www.adobe.dk - det er gratis. Materialet downloades ved at klikke på pdf-filen i ruden til højre.
OBS!
Klik på den øverste artikel til højre, hvis du ønsker at downloade artiklen.
Klik på den nederste artikel, hvis du ønsker at læse den på internettet. Du kan vende artiklens sider ved at klikke på sidernes hjørner!
Vi har brug for din støtte
VisdomsNettet er en fond, der ikke ejes af nogen, og alle arbejder gratis. Arbejdet opretholdes alene af donationer, og alle bidrag er altid velkomne. Dit bidrag kan indsættes på… Danske Bank - Reg. 1551 - girokonto nr. 16-973-335 - SWIFT-BIC: DABADKKK - IBAN: DK11 3000 0016 9733 35
På forhånd tak!
Læs mere om VisdomsNettets formål her: http://www.visdomsnettet.dk/i-4/
VIDENSKABERNES INTEGRERING
Åndsvidenskaben analyserer årsager.
Naturvidenskaben udforsker virkninger.
Åndsvidenskaben forklarer ”hvorfor”.
Naturvidenskaben beskriver ”hvordan”.

Naturvidenskabens grundlag er
teorier, metoder og principper,
der farves af forskerens mentale holdning.
Der findes også en teori om, at forskningsmetoderne,
der benyttes af naturvidenskaberne,
skal anvendes indenfor alle forskningsområder.
Åndsvidenskab og spiritualitet er nært forbundne begreber, og derfor skulle overskriften på denne artikel måske snarere være ”Integrering af Spiritualitet og Naturvidenskab”. Pandit Nehru har sagt: ”Tiden med religion og politik er ved at være forbi, og vi nærmer os en periode med videnskab og spiritualitet”. Den esoteriske lære kaldes åndsvidenskab eller videnskaben om åndelig indsigt.
Af de mange definitioner af åndsvidenskab, der er givet i undervisningen om den esoteriske lære, er den mest detaljerede denne definition: ”Åndsvidenskab er et intelligent system af åndelig energi og af kærlighedskræfter, og når de er aktive, vækker de respons hos åndelige bevidstheder, så de igen kan vandre frit blandt inkarnerede mennesker og etablere en nær relation og en løbende kommunikation mellem menneskeheden og det åndelige Hierarki.”
Mon de omvæltninger, der sker indenfor religionerne og de politiske systemer, kan give dødsstødet til nutidens separatisme og materialisme? Mon menneskeheden allerede er gået ind i den overgangsperiode, hvor de nødvendige ændringer skal ske?
|