MYSTERIET ELEKTRICITET
Af Brian Arrowsmith Fra The Beacon Udgiver: Lucis Press www.lucistrust.org
Direkte link til The Beacon magazine: www.lucistrust.org/beacon/samplerequest.shtml
(Oversættelse Ebba Larsen)
Du kan frit downloade artiklen "MYSTERIET ELEKTRICITET" af Brian Arrowsmith. For at kunne læse filen, skal du have programmet Acrobat Reader, som du kan hente på www.adobe.dk - det er gratis. Materialet downloades ved at klikke på pdf-filen i ruden til højre.
OBS!
Klik på den øverste artikel til højre, hvis du ønsker at downloade artiklen.
Klik på den nederste artikel, hvis du ønsker at læse den på internettet. Du kan vende artiklens sider ved at klikke på sidernes hjørner!
Vi har brug for din støtte
VisdomsNettet er en fond, der ikke ejes af nogen, og alle arbejder gratis. Arbejdet opretholdes alene af donationer, og alle bidrag er altid velkomne. Dit bidrag kan indsættes på … Danske Bank - Reg. 1551 - girokonto nr. 16-973-335 - SWIFT-BIC: DABADKKK - IBAN: DK11 3000 0016 9733 35
På forhånd tak!
Læs mere om VisdomsNettets formål her: http://www.visdomsnettet.dk/i-4/
MYSTERIET ELEKTRICITET

MANAS er elektricitet.
Oplyst tænkning er dybest set elektricitet.
Menneskeheden gør hurtige fremskridt med nye erkendelser i den videnskabelige tænknings udviklingsperiode, og derfor er det relevant at overveje nogle af aspekterne i mysteriet elektricitet.
I Kosmisk Ild, der blev udgivet i 1925, kan man læse:
“I løbet af de næste 75 år inkarnerer
en gruppe naturvidenskabelige forskere,
der vil fungere som mellemled ved afsløringen af
de tre næste sandheder om elektriske fænomener”.
Alice A. Bailey: Kosmisk Ild, s. 440
Flere steder i bogen findes der antydninger om de trefemtedele af de formler, der vil blive udviklet, og som kan indgå i studiet af elektriske fænomener.
Det er en selvfølge, at for at få de elektriske fænomener videnskabeligt afprøvet og accepteret, skal naturvidenskaben kunne fremlægge naturvidenskabelige beviser, og normalt kræver det mange års forskning. Men denne tidskrævende videnskabelige proces er ikke altid nødvendig, for der findes en alternativ proces, som mange esoterikere har benyttet. De har studeret åndsvidenskab, de har mediteret, og de har derved opnået at få en forståelse af mysteriet elektricitet.
|