PÅ SPORET AF MOSES' ARV
FRA EGYPTEN
Af Ove von Spaeth

Du kan frit downloade artiklen "PÅ SPORET AF MOSES' ARV FRA EGYPTEN" af Ove von Spaeth. For at kunne læse filen, skal du have programmet Acrobat Reader, som du kan hente på www.adobe.com/dk - det er gratis. Materialet downloades ved at klikke på pdf-filen i ruden til højre.
OBS!
Klik på den øverste artikel til højre, hvis du ønsker at downloade artiklen.
Klik på den nederste artikel, hvis du ønsker at læse den på internettet. Du kan vende artiklens sider ved at klikke på sidernes hjørner!
Vi har brug for din støtte
VisdomsNettet er en fond, der ikke ejes af nogen, og alle arbejder gratis. Arbejdet opretholdes alene af donationer, og alle bidrag er altid velkomne. Dit bidrag kan indsættes på… Danske Bank - Reg. 1551 - konto nr. 1-697-3335 - SWIFT-BIC: DABADKKK - IBAN: DK11 3000 0016 9733 35
På forhånd tak!
PÅ SPORET AF MOSES' ARV
FRA EGYPTEN
Nye opdagelser og interessante fund
i forbindelse med Moses-gåden
reetablerer vigtige historiske sammenhænge.

Nye opdagelser og interessante fund i forbindelse med Moses-gåden reetablerer vigtige historiske sammenhænge. Alt dette er fremlagt i bogserien ”Attentatet på Moses”. Heri levendegør et enestående materiale den både eventyrlige og dramatiske baggrund for Moses i Egypten. Moses tilhører vor tidlige histories mest indsigtsfulde og spirituelle personligheder:
Det store antal nye spændende oplysninger om Moses blev tilvejebragt ved et årelangt, grundigt undersøgelsesarbejde. Det foregik ved at opsøge mange ofte fortrængte kilder og sætte dem i relation til seneste forsknings landvindinger.
Siden publiceringen af de første af seriens fem bind har der været mange forespørgsler angående selve bøgernes tilblivelse og forfatterens fremgangsmåde. Til orientering gengives nogle relevante træk fra et mangeårigt hændelsesforløb med særlige omveje og vigtige milepæle – en personlig indføring til forfatterens baggrundfor at beskæftige sig med emnet samt om målsætningen for det usædvanlige projekt.
|