Udskriv | Anbefal | Sitemap

Søg på Visdomsnettet


Nyhedsbrev info

Indtast data og modtag vores nyhedsbreve
Navn

E-mail

Kontakt os

INTRODUKTION TIL DEN ESOTERISKE LÆRE - 01
Fonden
Donationer
Litteratur
Ordbog
Links
LemuelBooks
Esoterisk Visdom
GRUNDVIDEN
HOVEDOMRÅDER
LIVSKVALITET
SAMFUND
Skabende Meditation
ARTIKLER
OVERBLIK
MEDITATIONERNE
Esoterisk Litteratur
GRATIS E-BØGER
BOGUDGIVELSER
Fredsinspiration
ARTIKLER OM FRED
KONFLIKTFORSKNING
MENNESKE & MILJØ
Egyptens mysterier
ESOTERISK EGYPTOLOGI

Ikon-Intro-til-den-esoteriske-lære-Hardy-Bennis-Åndsvidenskab

INTRODUKTION TIL DEN ESOTERISKE LÆRE - 01 (5 af 5)


For at forstå den esoteriske lære, må man acceptere, at menneskets fem fysiske sanser kun fungerer indenfor et begrænset frekvensområde.

INTRODUKTION TIL DEN ESOTERISKE LÆRE - 01 (5 af 5)

Kristus, Iman Mahdi,

Bodhisattvaen, Verdenslæreren

 

På grund af menneskehedens hastigt voksende bevidsthedsudvikling, vil vi i de kommende årtier nærme os et gigantisk krisepunkt, hvor flere globale problemer kulminerer. Globale klimaproblemer, overbefolkning, sultproblemer, mangel på energi til den moderne verden og ikke mindst menneskehedens binding til en materialistisk forbrugsverden, som er et resultat af, at den opvoksende ungdom ikke har nogen autoriteter, de kan stole på. De er ”forældreløse”. Religionerne har udspillet deres rolle på grund af ortodoksi og en krystallisering i de hellige skrifters bogstavelige tolkning, som udviklingen for længst er løbet fra. Mainstream naturvidenskaben er også fastlåst i et verdensbillede, som ikke vil acceptere, at mennesket lever i et multidimensionalt univers. Kun kernefysikken og de mest avancerede psykologer arbejder ud fra en hypotese om, at vi lever i en flerdimensional verden. For tiden er et af modstandskræfternes stærkeste våben den udbredte misbrug af forskellige euforiserende stoffer − især blandt verdens ungdom, som skader deres finere legemer. Det medfører ofte, at de forfejler det planlagte mål med inkarnationen. Det er et meget alvorligt problem, for det er ungdommen, der skal føre evolutionen videre. Det er derfor nødvendigt at Hierarkiets øverste leder, Kristus, igen kommer til syne for at retlede sin menneskehed.

Kristus har mange navne. Her i Vesten kalder vi ham Kristus. Muslimerne venter på den store Iman Mahdi. Og i Østen venter man på Bodhisattvaen eller verdenslæreren. Det er ham, som i alle tidsaldre har indstiftet de forskellige religioner, så de passede til forskellige epoker. Den esoteriske lære oplyser, at han vil træde frem med sine disciple, mestrene, for at åbne øjnene på alle mennesker, sådan at vi forstår, at vi er én menneskehed, og at vi alle er børn af den samme Skaber.

 

Intro-03-til-den-esoteriske-lære-Åndsvidenskab

 

I de næste artikler vil vi beskrive, hvad hans og mestrenes opgave bliver, og i øvrigt gå i dybden med disse emner. Vi vil desuden slutte serien med en litteraturliste, så interesserede får mulighed for at gå i yderligere i dybden med disse fundamentale esoteriske emner.

Artikel-Intro-til-den-esoteriske-lære-af-Hardy-Bennis
Download-fil: INTRODUKTION TIL DEN ESOTERISKE LÆRE 01 - Hardy Bennis


Artikel-Intro-til-den-esoteriske-lære-af-Hardy-Bennis
Læsefil med vendbare sider: INTRODUKTION TIL DEN ESOTERISKE LÆRE 01


Artikel-Introduktion-til-Den-Esoteriske-Lære-af-Hardy-Bennis
Download-fil: e-Bog: INTRODUKTION TIL DEN ESOTERISKE LÆRE - Hardy Bennis


Artikel-Introduktion-til-Den-Esoteriske-Lære-af-Hardy-Bennis
Læsefil med vendbare sider: e-Bog: INTRODUKTION TIL DEN ESOTERISKE LÆRE