Udskriv | Anbefal | Sitemap

Søg på Visdomsnettet


Nyhedsbrev info

Indtast data og modtag vores nyhedsbreve
Navn

E-mail

Kontakt os

SKABENDE GRUPPEMEDITATION FOR DEN NYE TID - 1:6
Fonden
Donationer
Litteratur
Ordbog
Links
Aktiviteter
Esoterisk Visdom
Personlig udvikling
Samfundsudvikling
Livsfilosofi
Skabende Meditation
Hvad er meditation?
Hvordan meditere?
Meditationsartikler
Esoterisk Litteratur
Bogudgivelser
Gratis e-bøger
Pionererartikler
Fredsinspiration
Konfliktforskning
Menneskerettigheder
Fredsartikler
Egyptens mysterier
Esoterisk egyptologi

Ikon-08-Meditation-og-esoterisk-visdom

SKABENDE GRUPPEMEDITATION FOR DEN NYE TID - 1:6 (8 af 15)


Tredje år - Instruktion 1 - 21. december-20. februar - En kombination af instruktion i meditation og åndsvidenskab.

SKABENDE GRUPPEMEDITATION FOR DEN NYE TID - 1:6 (8 af 15)

Anden del

 

DEN NYE TIDSALDER

 

Indledning

I det andet års første instruktion er der en kort omtale af den nuværende verdenssituation og af overgangsperioden fra den gamle til den nye tidsalder, som vi er vidne til, og som vi uundgåeligt er deltagere i.

I det tredje års meditation skal vi nærmere undersøge naturen af den nuværende verdenskrise og dens betydning samt problemerne i perioden mellem de to tidsaldre. Vi skal også prøve at udforske den nye tidsalders hovedtendenser, kvaliteter og karakteregenskaber, der allerede nu er ved at dukke op.

Cyklusser og tidsaldre

Menneskehedens historie lige fra de tidligste kendte tider til den nuværende viser, at udviklingens forløb er sket gennem en række cyklusser. Nogle gange har de fulgt umiddelbart efter hinanden, andre gange har de udviklet sig sideløbende i forskellige dele af verden. De længst forsvundne cyklusser benævnes "tidsaldre" såsom "stenalderen", "bronzealderen" etc. Der findes desuden optegnelser fra flere lignende store cyklusser i nyere tid, f.eks. den kinesiske, den indiske, mayaiske og egyptiske - hver af dem bestod i mange århundreder. I disse cyklusser har der endvidere været kortere godt dokumenterede perioder, der var karakteriseret ved en speciel religion, ved et politisk eller økonomisk system eller ved et særligt kulturelt kendetegn.

De processer, hvor der foregår en ændring fra en cyklus (?) til en anden, har igen og igen været karakteriseret ved kriser. Nogle af dem har været voldsomme men korte, og andre er forløbet mere gradvist og så langstrakt, at cyklusserne har overlappet hinanden. Et studium af disse cyklusser er meget interessant og oplysende.

Den nuværende krise er anderledes

Sammenlignet med tidligere kriser viser den nuværende krise nogle helt andre og endog unikke tegn, og den er total og altomfattende i to retninger:

Som det første geografisk. Krisen er ikke begrænset til et land eller et kontinent, men spreder sig ud over hele planeten og inkluderer hurtigt alle lande.

Som det andet involverer den alle aspekter i menneskehedens handlingsområder. Den tilvejebringer store ændringer i det materielle og fysiske liv, den ophidser til voldsomme emotionelle uroligheder, men den tilvejebringer tillige en hurtig udvikling og intens stimulering af menneskenes sind (?). Det har bevirket, at alle livsområder er blevet dybt påvirket (det gælder områder som det religiøse, politiske, sociale, økonomiske, videnskabelige, litterære, kunstneriske og uddannelsesmæssige), og det har også bevirket, at alle har fået større kendskab til områder, der hidtil har været små eller næsten ukendte, (som f.eks. teknologi, psykologi og økologi).

Som det tredje er der sket en overvældende udvikling af de moderne kommunikationsmidler, og det har bevirket, at det tempo, som vi modtager viden om alle begivenheder, er særdeles hurtigt. Dette har medvirket til, at der er blevet skabt en virkelig konflikt mellem fortiden og nutiden, mellem det gamle og det nye. Et af de tydeligste resultater er konflikten mellem generationer. I nogle tilfælde synes der at være århundreder imellem deres mentaliteter.

Et grundigt studium og analyse af den nuværende periode med forandring vil være nyttigt for at nå frem til en forståelse af dens sande natur og betydning, og det vil også hjælpe os til at se de veje, der fører gennem den, og til at samarbejde i overgangsperioden til den nye tidsalder.

 

Skabende-meditation-03-Meditation-og-esoterisk-instruktion

Genskabt
Skabende meditation og esoterisk instruktion 3. år nr. 1 (202 KB)


Genskabt
Oversigt over meditation og esoteriske instruktioner 3. år (113 KB)


Genskabt
Bog: Dr. R. Assagioli - Skabende Meditation - til personlig og spirituel udvikling


Bestilles hos Kentaur Forlag